Hem
En kvinna i Miyazaki i Japan. (094531+0900 / AP)

200 000 hem utan el – risk för ”storskalig katastrof”

Tyfonen Nanmadol har under söndagen dragit in över sydvästra Japan och myndigheterna varnar för att det finns en ökad risk för ”storskaliga katastrofer”, rapporterar public service-bolaget NHK.

Tusentals människor har evakuerats, 200 000 hushåll står strömlösa och miljontals människor uppmanas att söka skydd, rapporterar AP.

På mindre än ett dygn har vissa regioner fått 500 millimeter regn och vindar på 65 meter i sekunden har uppmätts.

– Områden som drabbats av stormen har sett regn som vi aldrig tidigare har upplevt, säger Hiro Kato, som är chef på landets meteorologiska institut på en presskonferens.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen