Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild från en gruvarbetare hos det brittiska gruvbolaget Lonmins gruvor i Marikana.
Arkivbild från en gruvarbetare hos det brittiska gruvbolaget Lonmins gruvor i Marikana. (Lars Pehrson / SvD / TT / SVENSKA DAGBLADET)
Utrikes

260 gruvarbetare fast under jord i Sydafrika

Av Oscar Lundberg
Publicerad: 23 maj 2025
ANNONS

En stor räddningsinsats pågår i Sydafrika för att säkert transportera upp 260 gruvarbetare från en guldgruva utanför Johannesburg, rapporterar AP.

Anledningen ska vara att skador uppstått på gruvschaktet, som lett till bedömningen att de anställda ska stanna under jord.

Enligt arbetarnas fackförening så har de befunnit sig i gruvan i närmare 24 timmar, men arbetsgivaren uppger att alla är oskadda.

En talesperson för gruvbolaget säger till NBC att schaktet ska undersökas för skador, innan gruvarbetarna kan firas till ytan. En räddningsinsats som väntas färdigställas under dagen.

ANNONS
Facket: Gruvbolaget dolde händelsen tills att vi läckte den
apnews.com
Gruvarbetarna har fått mat nedskickat till sig
NBC News
Incidenter i sydafrikanska gruvor inte ovanliga
Reuters  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
SydafrikaAfrika