Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Johan Nilsson / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Stormen Egon

9 000 fortfarande utan ström efter stormen Egon

Av Natalie Roos
Publicerad: 12 jan. 2015
ANNONS

Ungefär 9 000 elkunder, främst i södra och västra Sverige saknar fortfarande ström efter stormen Egons härjningar. De flesta drabbade bor i Jönköpings och Kalmars län. Samtidigt varnar Trafikverket för fortsatta problem i tågtrafiken under dagen och morgondagen.
Klass 1-varning för snöfall råder i Gävleborgs och Västernorrlands län samt i Jämtlands län utom fjällen. I Jämtlandsfjällen och Västerbottens fjällvärld gäller klassningen hårda vindar och snödrev, i Norrbottensfjällen mycket hårda vindar.

ANNONS
När det var som värst under helgen var 70 000 av deras kunder utan ström
TT
Pågående strömavbrott hos Eon
www.eon.se
Aktuella strömavbrott hos Vattenfall
www.vattenfall.se
SMHI:s varningar
www.smhi.se
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Stormen EgonVäderTrafikverketJönköpingKalmarEonVattenfall

Stormen drog med sig fyr

Det var inte bara träd som fälldes och tak som blåstes ned av stormen Egon som drog fram över Götaland i helgen. På ön Tån vid Brofjordens inlopp, nära Lysekil i Bohuslän, drogs en åtta meter hög fyr ned av orkanvindarna, rapporterar lokala medier. Eftersom det fortfarande blåser kraftigt kan reparationsarbetet dra ut på tiden.

12 januari 2015, 23.06

Ovädret tvingade Ringhals stänga reaktor 1

Regn och högt vatten från stormen Egon tvingade kärnkraftverket Ringhals att stänga en reaktor. Det rapporterar P4 Halland. – Det är inte något allvarligt fel om man tänker på reaktorsäkerheten, men vi får produktionsbortfall några dagar och det är inte bra, säger Gösta Larsen, informationsansvarig vid Ringhals, till P4 Halland.

12 januari 2015, 15.38

Tiotusentals utan ström efter Egon

Efter att stormen Egon mattats av har SMHI negraderat sina varningar för Gotland och Öland till klass 1. Nu återstår röjning av nedfallna träd på vägar och järnvägar i framförallt södra Sverige. Tiotusentals hushåll är dessutom fortfarande utan el. Vid 18-tiden hade Eon, Fortum och Vattenfall fortfarande sammanlagt drygt 16 000 strömlösa kunder. Eon öppnade tre informationskontor för drabbade kunder, i Bodafors, Aneby och Tingsryd.

11 januari 2015, 18.50