(Drago Prvulovic / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Tre personer skjutna i Malmö i natt

Tre män i 20-årsåldern har skadats vid en ny skottlossning i Malmö sent i går kväll. En av de skjutna har livshotande skador och de vårdas alla under polisbevakning på akutmottagning vid Skånes universitetsjukhus.
– En har livshotande skador i bröstkorgen, en är allvarligt skadad i benet och en är lindrigt skadad, säger Åsa Holm, driftansvarig sjuksköterska på akuten i Malmö, till sydsvenskan.se.
Polisen menar att det var en svårjobbad brottsplats med mycket folk i rörelse. Platsen spärrades av, vittnen hördes och arbetet med att säkra teknisk bevisning inleddes. Samtidigt inleddes spaningsarbete efter en eller flera misstänkta:
– Det jobbas febrilt på flera håll i stan just nu, sade Mattias Tengwall till Sydsvenskan strax efter klockan ett i natt.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen