”Fokus har ändrats från utnyttjande – till pengar”
Gävleborgspolisens slutsatser om att tiggeriet i anslutning till en camping skulle vara organiserat ifrågasätts av Expressens krönikör Irena Pozar.
”Jag läser polisens uppgifter med fasa”, skriver hon om uppgifterna om att EU-migranterna utsätts för människohandlare och hot. Pozar pekar samtidigt på att det finns anledning att inte dra förhastade slutsatser:
”Det är viktigt att utnyttjande av utsatta människor utreds, men det enda polisen hittills sagt officiellt är följande: tiggande personer skjutsar varandra, bor tillsammans och samlar in pengar gemensamt.”
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen