Hillary Clintons make Bill och dotter Chelsea, Bernie Sanders tillsammans med sin fru Jane, Donald Trump tillsammans med sin fru Meliana, Ted Cruz (TT)

Storm kan påverka i Iowa: ”Är ni rädda för snö?”

In i det sista pågår kampanjandet i den amerikanska delstaten Iowa, där primärvalen inleds i kväll klockan sju, lokal tid. Enligt opinionsmätningarna är det jämnt och svårt att förutse hur det ska gå, både på den republikanska och demokratiska sidan.
Ett av samtalsämnena inför nomineringsmötena är en väntad stöstorm, som kan påverka valdeltagandet. Framförallt antietablissemangskandidaterna Donald Trump, republikanerna, och Bernie Sanders, demokraterna, behöver ett högt valdeltagande för att ge sina kampanjer legitimitet. Det skriver USA Todays Vitahusetkorrespondent Gregory Korte.
Enligt de senaste rapporterna väntas ovädret dra in först under tisdagsdygnet, efter att nomineringsmötena är avslutade, men flera kandidater har ändå uppmanat sina anhängare att trotsa vädret.
– Oroa er inte för vädret. Jag har säkra uppgifter på att stormen inte börjar förrän efter midnatt, sade den demokratiska kandidaten Hillary Clinton i går.
Donald Trump medgav tidigare i veckan att ett lågt valdeltagande skulle missgynna honom.
– Så, ni går ut genom lite snö. Ni är från Iowa. Är ni rädda för snö? Är ni rädda för snö?

Mer om nomineringarna i Iowa

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen