Randy Janzen och hans dotter Emily.

Pappan mördade dottern: ”Skulle slippa sin migrän”

”Jag klarade inte av att se min lilla flicka ha ont en sekund till”, skrev kanadensaren Randy Janzen i ett inlägg på Facebook efter att ha mördat sin 19-åriga dotter. Enligt inlägget dödade han dottern för att hon ”skulle slippa sin migrän”. Han förklarar i texten hur han efter det sköt sin fru för att ”hon skulle slippa få höra att hennes barn hade dött” och sin syster som skulle ”slippa leva med skammen”. Polisen hittade ett av dödsoffren i ett hus i Langley i British Columbia och larmades sedan till ett annat hus där Janzen hade spärrat in sig. Grannar intill hörde pistolskott och berättar för The Huffington Post British Columbia att huset sedan brann upp.
– Flera medlemmar ur familjen, inklusive den misstänkte gärningsmannen, har avlidit, sade Stephanie Ashton vid kanadensiska polisen på en presskonferens.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen