Folk handlade på sig mat under morgonen. (Andrew Nachemson / TT NYHETSBYRÅN)

Ilska mot militären: ”Jag ville inte ha någon kupp”

Ett triumftåg av militäranhängare firade kuppen i Myanmars största stad, Rangoon, i morse. Men samtidigt finns mycket ilska hos dem som önskat se landet gå mot en demokratisk framtid.

– Det är extremt upprörande, jag ville inte ha någon kupp, säger en anonym 64-årig man till AFP och fortsätter:

– Jag har sett många förändringar ske i det här landet och hoppades på en bättre framtid.

Det var i morse som ledaren Aung San Suu Kyi, presidenten Win Myint och flera högt uppsatta politiker greps och militären meddelade att de övertagit makten i landet. Militären hävdar att det var valfusk som låg bakom att Suu Kyi och hennes parti vann en jordsskredsseger i valet i november.

Reuters talar med en 32-åring som är arg över militärens agerande:

– Alla vi vet vad vi röstade på.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen