Winsth och Felländer. (TT)

Chefekonomer: Riksbanken kan pusta ut

Inflationen i december steg med 0,2 procent jämfört med månaden före. Jämfört med motsvarande period i fjol sjönk inflationen mindre än väntat. Den positiva nyheten gör att Riksbanken inte kommer tvingas genomföra okonventionella åtgärder, såsom kvantitativa stödköp, i februari. Det menar ett antal chefsekonomer som Svenska Dagbladet talat med.
– Det har varit mycket diskussioner i marknaden om att Riksbanken skulle vidta åtgärder redan i februari. Med de här siffrorna tolkar marknaden det att sannolikheten är aningen mindre, men det går inte att utesluta, säger Nordeas chefekonom Annika Winsth.
– Vi tror att Riksbanken skjuter fram första höjningen och inför negativ inlåningsränta i februari, säger Swedbanks chefekonom Anna Felländer.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen