Asiens börser rasar
Asienbörserna föll rejält på onsdagen och regionala index var på väg mot den största nedgången på sju veckor. I Tokyo backade aktierna i takt med att yenen stärktes till sin högsta nivå på tre veckor, något som försvårar för exporterande bolag. Ökande oro för en avmattning i den kinesiska ekonomin bidrog också till nedgångarna.
– Investerare behöver vara fortsatt försiktiga. De har bestämt sig för att ta hem lite vinster som följd av det mer positiva sentimentet på senare tid, säger Matthew Sherwood, Australienbaserad analyschef på Perpetual, till Bloomberg News. (Direkt)
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen