Seger om konkurshotet: ”Det har varit turbulent”
Svenska lagkaptenen Caroline Seger har nu bytt turbulensen i hemmaklubben mot Algarve Cup med landslaget. Tyresö har begärt rekonstruktion och spelarnalöner har dragits in samtidigt som laget satsar på Champions league. Till Radiosporten berättar Seger om Tyresös ekonomiska kris och hur den påverkar spelet på plan.
– Vi har fått information nu om ett positiva besked från staten i form av att de sagt ja till att hjälpa Tyresö som klubb. Så det kommer finnas ett Tyresö, vilket jag är jätteglad över eftersom det är min arbetsplats, säger hon.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen