(Vilhelm Stokstad / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Studie: Var sjätte ambulansfärd onödig

Var sjätte patient som åker med ambulans till akuten hade kunnat få lika bra hjälp vid en vårdcentral. Det framkommer i en studie från Hälsohögskolan i Jönköping där 2 703 patientjournaler från Västra Götaland har granskats.
I 426 av fallen, 16 procent, hade patienten kunnat söka vård via en vårdcentral. Enligt studien hade det både blivit billigare för regionen och bättre för patienten.
Gabriella Norberg Boysen, ambulanssjuksköterska och forskare vid Hälsohögskolan, tror att vården måste hjälpa till när människor söker hjälp vid fel instans.
– Ambulanserna borde köra rätt alltså till vårdcentralen eller jourcentralen, säger hon.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen