Tanya blev vittne: Låg blodig på parkeringen
Tanya Kristensen bor på samma elevhem i Norrbotten som Niklas Lindgren, den så kallade Hagamannen, och säger till Aftonbladet att hon såg honom attackeras.
– Jag tyckte att det var min plikt att kalla på ambulansen i det läget då en människa låg allvarligt skadad. Det handlar inte om att jag tar parti för personen, säger Tanya Kristensen till Västerbottens-Kuriren.
Enligt henne ska misshandeln ha börjat inomhus för att sedan fortsätta ute på parkeringen där hon också såg Lindgren ligga blodig.
Polisen har inte bekräftat att den person som misshandlats på elevhemmet är identisk med serievåldtäktsmannen, som avtjänat ett fängelsestraff och släpptes i slutet av juli.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen