Arkivbild (ANDERS WIKLUND / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN)

Nytt virus kan låsa telefonen – kräver betalning

Betala 1 000 kronor eller så förblir din mobiltelefon låst. Så lyder budskapet från ett virus som attackerar telefoner. Under måndagen har ett handfull anmälningar kommit in till polisen.
– Meddelandet påstås komma från Interpol och säger att du har barnporrsurfat och därför låser din telefon. Men om du betalar en viss summa så slipper du straff eller böter, säger Jan Olsson på Stockholmspolisens bedrägerienhet till DN.
Enligt honom är det inte säkert att datorn eller telefonen går att använda även om man betalar. Olsson råder den som drabbas att polisanmäla och kontakta mobiloperatören – och att alltid säkerhetskopiera innehållet i mobilen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen