Hemliga uppgifter läcktes från Försäkringskassan
En anställd på Försäkringskassan tros ha lämnat ut hundratals sekretesskyddade personuppgifter om brukare till ett assistansbolag, skriver DN.
– Det här är väldigt, väldigt allvarligt, säger Therese Karlberg, verksamhetsområdeschef för funktionsnedsättningar på Försäkringskassans huvudkontor, till tidningen.
Tips om att en medarbetare läckt uppgifter ska ha kommit in till myndighetens internutredare i december. Då hade personen avslutat sitt vikariat på Försäkringskassan och i stället anställts i assistansbolaget.
DN skriver att uppgifterna använts för att kontakta brukare och locka över dem som kunder.
Företrädare för assistansbolaget har polisanmälts för medhjälp till tjänstefel, dataintrång och brott mot sekretesslagstiftningen. Bolaget har också anmälts till Ivo, Inspektionen för vård och omsorg, för utredning om verksamhetens tillstånd ska dras in.