(TT)

Obama lovar långsiktig kamp mot Islamiska staten

USA:s president Barak Obama uttalade sig under kvällen med anledning av det eskalerande våldet i Irak och upploppen i Ferguson.
Obama inledde talet med att bekräfta att kurdiska styrkor, med amerikanskt stöd, har återtagit den strategiskt viktiga Mosuldammen i Irak. Vidare sa presidenten att USA:s åtagande i Irak, mot Islamiska staten, är långsiktigt.
– Vi kommer att fullfölja en långsiktig strategi för att vända vinden mot IS genom att stödja en ny irakisk regering och samarbeta med våra viktiga partners i regionen, sade han.
Vad gäller situationen i Missouri menade presidenten att nationalgardets roll måste begränsats och att han kommer följa utvecklingen noga för att utröna om de gör gott eller ont. Obama sa även att ”USA måste bli bättre på att motverka att minoriteter behandlas ojämlikt”

Irak

Ferguson

Syrien

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen