(Matt Dunham / TT NYHETSBYRÅN)

Talibanerna om Malala: En soldat mot islam

Pakistans Talibaner kallar Malala Yousafzai, en av vinnarna till Nobels fredspris, för en ”soldat mot det islamiska samhället”, skriver nyhetsbyrån AFP. Malala fick ikonstatus efter att hon sköts och nästan dödades av Talibanerna i oktober 2012 för att hon framhållit flickors rätt till utbildning.
”Malalas pappa Ziauddin har en överenskommelse med västmakterna om att förgöra Pashtunkulturen och Pakistan. Han använder Malala som en soldat mot det islamiska samhället och koranens budskap”, säger Muhammad Umar Khorasan, talesperson för huvudfalangen Tehreek-e-Taliban Pakistan, till AFP.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen