(TT)

”Regeringen kommer inte teckna ett sådant avtal”

Danmarks integrationsminister Inger Støjberg sa i går att Danmark hade begärt ett säravtal om flyktingmottagandet med Sverige. I ett sådant avtal skulle Sverige kunna ta emot de flyktingar som har anlänt till Danmark och därmed kringgå Dublinförordningen.
I dag meddelar ministern att Sverige har sagt nej till förslaget.
Att en formell begäran har skickats tillbakavisas av Erik Boman, pressekreterare hos migrationsminister Morgan Johansson (S).
– Regeringen kan inte gå in och teckna avtal på det här området, och Sverige har inte någon möjlighet att frångå Dublinförordningen. När danskarna hade förstått det så kom det aldrig någon förfrågan, säger Erik Boman till TT.
I eftermiddag kommer Morgan Johansson och Inger Støjberg att ha ett telefonmöte om situationen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen