FBI drev barnporrsajt för att fånga pedofiler
Under två veckor förra året tog USA:s federala polismyndighet FBI kontroll över – och drev – vad de beskrev som ”en av de största barnporrsajterna på Internet” – Playpen. Användarna kunde fritt ladda ner tusentals olagliga bilder och videor från sidan, som drevs från ett område i Washingtons förorter.
Den hemliga – och kontroversiella – operationen var ett försök att fånga användare som annars skulle förbli gömda i det krypterad och anonyma nätverket. FBI ”smittade” sajten med programvara som punkterade säkerheten, för att identifiera hundratals användare.
Washington Post nämner bland annat hur metoden gjorde att FBI kunde gripa en 62-årig lärare i Vancouver. Vid en husrannsakan fann man flera bilder med sexuella övergrepp mot barn.
Trots att de var medvetna om riskerna för att materialet skulle kopieras och spridas vidare, lät FBI användarna ladda ned materialet.
– Vi hade ett gyllene tillfälle att komma åt en av de mörkaste platserna på jorden, och det fanns inte så många andra alternativ, säger Ron Hosko, en tidigare högt uppsatt FBI-tjänsteman, till USA Today.