Två av de IS-medlemmar som förekommer i videon antas ha identifierats. (- / AL-FURQAN MEDIA)

Pappa till utpekad bödel: ”Han borde frukta Allah”

Två av de maskerade IS-krigare som förekommer i terrororganisationens senaste avrättningsvideo antas nu ha identifierats. En av dem är en 22-åring från Frankrike. En annan tros vara den brittiske läkarstudenten Nasser Muthana. Hans pappa Ahmed Muthana kan inte bekräfta att det är hans son som förekommer i filmen. I en intervju med The Telegraph beskriver han sin förtvivlan över sonens val:
– Jag försöker tro att det inte är min pojke, men det ser ut som han. Han är vuxen och måste stå för det han gjort. Om han gjort detta mot någon, då måste samma sak göras mot honom.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen