Peach är det nya heta sociala nätverket
Då och då dyker nya sociala nätverk upp och skapar stor uppmärksamhet. Ibland blir det bara en kort hype, som i fallet med Ello, och ibland blir det en enorm jättesuccé på längre sikt, som exempelvis Snapchat.
Det senaste sociala nätverk som nu fått en jättehype är en iOS-app kallad Peach, signerad Dom Hofmann, grundaren till videotjänsten Vine. Det handlar om en nedbantad version av hans tidigare tjänst Byte, och det hela går ut på att dela bilder och text samt att man med ”magiska ord” kan åstadkomma diverse effekter.
”Det finns ingenting särskilt originellt med Peach, men det har börjat få stort genomslag” skriver The Verge.
”Alla pratar om Peach för folk gillar appar och folk gillar vänner” är Gizmodos enkla konklusion av framgångarna för appen.