Skellefteås Arvid Lundberg har gjort 0-1 i torsdagens SHL-match mellan Brynäs och Skellefteå AIK i Gavlerinken Arena. (Anders Wiklund/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Starkt Skellefteå tog tolfte raka mot Brynäs

Linköping besegrade Färjestad i SHL med 4–3 i förlängning och tog därmed revansch för nederlaget senast mot Frölunda.
– Det var spännande i dag. Vi var fokuserade hela matchen och skönt att vi kunde vinna, även om det krävdes förlängning, sa backen Chad Billins efteråt.
Skellefteå tog hem segern mot Brynäs – för tolfte gången i rad. Senast Gävlelaget lyckades stå upp mot Skellefteå var i november 2013, skriver Sportbladet.
Och för Rögle såg det länge ljust ut med en 2–0-ledning men Luleå vände och vann i förlängning.
– Vi är klantiga, säger Rögles tränare Anders Eldebrink till C More efter 3-4 förlusten, skriver Sportbladet.

Linköping – Färjestad 4–3

Brynäs – Skellefteå 2–3

Modo – Växjö 2–5

Luleå – Rögle 4–3

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen