(KEVIN LAMARQUE / TT NYHETSBYRÅN)

Obama: Vi måste ändra synen på vapen i USA

USA:s president Barack Obama vill ändra opinionen och skärpa vapenlagarna i USA efter massakern i Mother Emanuel-kyrkan i Charleston då nio personer sköts till döds. Det berättade han under en demokratisk insamling i går i San Francisco.
Obama säger att det är osäkert ifall de regler om skärpt vapenkontroll han tidigare föreslagit skulle kunna ha stoppat massakern och att det krävs en förändring av den allmänna opinionen innan tillgången på vapen i USA kan stramas åt. Han nämner ökad acceptans för homoäktenskap som exempel på att amerikanernas attityder verkligen kan förändras.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen