(TT)

”Makteliten i Stockholm straffar ungdomarna”

Förseningar, höjda biljettpriser och färre avgångar. När id-kontrollerna, som ska minska antalet asylsökande, införs kommer det slå hårt mot svenska ungdomar, skriver News55:s krönikör Ulf Bengtsson.
”De som jagat jobb i Danmark för att komma undan arbetslösheten eller för att utveckla sig själva i form av studier. Det är de som straffas”, skriver han.
Hela Skåne kokar nu av ilska över att ”makteliten i Stockholm bestämmer vad som ska ske i skåningarnas liv”, konstaterar Bengtsson.
”De sitter sextio mil från problemet, men vet ändå bäst. Detta utan att ha talat med pendlarna, näringslivet och studenterna”, skriver han.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen