Linda Palmetzhofer, ordförande för Handelsanställdas förbund. (Pontus Lundahl/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Strejken inom handeln avblåst – parterna överens

Det blir ingen strejk inom handeln. Det skriver Handelsanställdas förbund i ett pressmeddelande. Parterna har tackat ja till medlarnas bud.

”Handels medlemmar tog låglönefajten”, skriver Linda Palmetzhofer, ordförande för Handels i pressmeddelandet.

Tidigare i november varslade Handels om strejk för 5 000 anställda i privata butiker och lager över hela Sverige eftersom de var missnöjda med att arbetsgivarorganisationen Svensk Handel inte ville höja lönerna i samma nivå som andra branscher.

Efter att parterna enats kommer månadslönerna för heltidsanställda att höjas med totalt 1.354 kronor fram till 31 mars 2022 – vilket är i nivå med de andra branscherna.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen