Den franska ytterhögerledaren Marine Le Pen.
Den franska ytterhögerledaren Marine Le Pen. (Philippe Magoni / AP / TT)

Le Pen: ”Dags för journalister att ta på sig kevlarväst”

Ytterhögerpolitikern Marine Le Pen går hårt ut mot franska medier efter att partikamraten Jordan Bardella anklagats för antisemitiska uttalanden i en granskning från den grävande redaktionen Mediapart, rapporterar Le Monde.

– Nu tror jag att det är dags för Mediapart att ta på sig kevlarvästen. För det kommer givetvis en reaktion på sättet som de beter sig på, säger Le Pen under en presskonferens.

Kevlar är materialet som skottsäkra västar är gjorda av. Uttalandet har tolkats som ett direkt hot mot journalister av bland annat den franska vänstern och organisationen Reportrar utan gränser.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen