Raed Saleh i Jerusalem. (AMMAR AWAD / TT NYHETSBYRÅN)

Israel förbjuder radikal islamisk rörelse

Israel har förbjudit den radikala grenen av grupperingen Islamiska rörelsen och klassar den som olaglig, rapporterar internationella medier.
Den israeliska regeringen anklagar rörelsen för att uppmana till våld och pekar ut dem som drivande bakom oroligheterna vid al-Aqsamoskén i Jerusalem de senaste veckorna. I ett uttalande på tisdagen slog regeringen fast att alla som tillhör organisationen riskerar fängelse.
– Målet är att stoppa de farliga provokationerna och skydda oskyldiga liv, säger Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, skriver AP.

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen