Guillou: Islamofobin är större än hatet mot judar
Enligt Aftonbladets Jan Guillou ”dånar en våldsamt aggressiv debatt” på landets liberala ledarsidor om antisemitismen i Sverige. Men, fyller han i, inte om den ”dominerande formen” av svensk rasism: Den som riktar sig mot araber och muslimer.
”Efter att mer än ett dussin moskéer i Sverige utsatts för mordbrand och andra attentat har polismakten beslutat att ta till exceptionella krafttag. Man har posterat stridsutrustade specialpoliser med särskilt häftiga tyska kulsprutepistoler utanför landets synagogor och judiska skolor”, skriver Guillou.
Han tar upp att både Willy Silberstein, ordföranden i Svenska Kommittén mot Antisemitism, och debattören Paulina Neuding – likt DN:s chefredaktör Peter Wolodarski i dag – sagt att judarna i Sverige åter har börjat ”packa väskorna”:
”Vi tar ett djupt andetag och tänker efter. Mest sannolikt är förstås att Willy Silberstein och Paula Neuding bara ljuger, fast med gott uppsåt. Tanken att den svenska judenheten börjat förbereda sig på flykt ur landet är inte bara hårresande. Den är en oerhörd förolämpning.”