Arkivbild. (JANERIK HENRIKSSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Förgrep sig på fosterdotter – får åtta års fängelse

En man som förgripit sig på sin fosterdotter i mer än tio års tid – och på två andra flickor – döms till åtta års fängelse av Varbergs tingsrätt. Det rapporterar TT. Han ska också betala 730 000 kronor i skadestånd.
Fosterdottern utsattes för övergrepp från det att hon var fem år gammal, 1995. När hon var 17 år gammal anmälde hon mannen, med resultatet att förundersökningen lades ned.
Först när fler flickor än henne anmält mannen togs fallet upp igen. För sina handlingar mot fosterdottern döms han nu för grovt sexuellt utnyttjande av underårig och våldtäkt mot barn. I fallen med två andra flickor döms han för sexuellt utnyttjande av den ena och sexuellt övergrepp på den andra.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen