De kubanska och amerikanska flaggorna sida vid sida. (ENRIQUE DE LA OSA / TT NYHETSBYRÅN)

Amerikanska flaggan åter hissad på Kuba

Det amerikanska statsvapnet monteras på ambassaden. (ENRIQUE DE LA OSA / TT NYHETSBYRÅN)
John Kerry anländer till Kuba. (ADALBERTO ROQUE / AFP)

För första gången på 54 år vajar den amerikanska flaggan åter utanför landets ambassad i Havanna. USA:s utrikesminister John Kerry besöker Kuba i samband med invigningen av den nyöppnade ambassaden.
– Folket i Kuba skulle vara bäst betjänt av en verklig demokrati, där människor är fria att välja sina ledare, sa han.
Den amerikanska flaggan halades den 3 januari 1961 då de diplomatiska förbindelserna länderna emellan avbröts. De normaliserade relationerna offentliggjordes av Raúl Castro och USA:s president Barack Obama den 17 december förra året.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen