(STEPHANE MAHE / TT NYHETSBYRÅN)

EU vill ha tuffare mål – max 1,5 graders ökning

I morgon väntas ett nytt utkast till klimatavtal från ministrarnas arbete i Paris. Länderna är fortsatt oense på flera punkter, bland annat om hur kostnaderna ska fördelas mellan rikare och fattigare länder. Trots de svåra förhandlingarna håller ministrarna god min.
– Parisavtalet kommer att bli verklighet, säger Brasiliens miljöminister Izabella Teixeira till AFP.
Målet för förhandlingarna har sedan 2010 varit att den globala temperaturökningen inte ska överstiga 2 grader Celsius, vilket enligt bedömare är tveksamt om man kan nå. Men i dag sa EU att unionen kan tänkta sig en ännu tuffare gräns på 1,5 grader, rapporterar Svenska Dagbladet.
– Här i Paris är beskedet betydelsefullt eftersom målet krävts av utvecklingsländer som drabbas hårt av stigande havsyta och minskad nederbörd, säger Mikael Karlsson, forskare och ordförande vid European Environmental Bureau till tidningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen