Abdeslam och den svarta Clio som hittades efter attacken. (TT)

Poliskällor: Abdeslam flydde från Paris i panik

Bilden av den jagade misstänkte terroristen Salah Abdeslams agerande under kvällen för attackerna i Paris börjar klarna. Källor närstående utredningen uppger nu för CNN att Abdeslam kan ha flytt Paris i panik fredagen den 13 november.
Han tros ha släppt av de tre självmordsbombarna vid fotbollsarenan Stade de France under kvällen. Därefter kan 26-åringen ha haft i uppdrag att utföra ett ytterligare attentat att alternativt ansluta sig till gisslantagarna vid Bataclan.
Inget av de ovanstående alternativen inträffade. I stället hittades Abdeslams bil, en svart Clio, parkerad på ett övergångsställe i Paris 18:e arrondissement. Själv kan han ha blivit upplockad av två vänner från Bryssel som anlände till Paris vid 05-tiden på lördagsmorgonen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen