Personal från HMS Trossö i Adenviken under Atalanta 2009. (Sergeant Johan Lundahl / Combat Camera / SCANPIX SWEDEN)

Försvaret föreslås delta i antipiratinsats i Somalia

Regeringen föreslår att en svensk styrka ska delta i EU:s marina insats Atalanta utanför Somalias kust i höst, skriver TT. Insatsen är till för att skydda sjötrafiken från kapningar och för att stötta den somaliska regeringen. Bland annat skyddar man hjälpsändningar från FN:s livsmedelsprogram så att de når fram till rätt personer.

Som skäl till regeringens förslag att skicka en ny svensk insats hänvisas nu också till uppmaningen från FN:s generalsekretare om att det internationella stödet måste ökas för att förhindra en svältkatastrof i Somalia.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen