Jan Eliasson: Vi måste förhandla med terrorister
För att det ska bli ett slut på det förödande inbördeskriget i Syrien måste man förhandla med både diktatorn Bashar al-Assad och terrorister inom oppositionen. Det säger FN:s biträdande generalsekreterare Jan Eliasson till SVT.
– Vi måste förhandla med sittande regering i Syrien och nu är det så att den leds av Assad. Vi måste också förhandla med en stark opposition, där tyvärr flera är terrorister. Frågan är bara hur lång den här övergångsperioden kommer att vara.
I november föreslog internationella diplomater att Syrien ska gå till val om 18 månader. Innan det kan bli möjligt återstår dock många svåra frågor.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
