(Christine Olsson/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Snart dags för Swishbetalningar i näthandeln

Att de svenska storbankernas betaltjänst Swish vill in på e-handelsmarknaden är ingen hemlighet och nu är man till slut redo att lansera en produkt på området. Det är efter två månader av tester som Swish nu ger sig in i fajten om näthandelstransaktionerna med bland annat Paypal och Klarna. Den 18 januari ska görs den speciella appen tillgänglig för både appar och webbutiker.

 
Swish på Wikipedia
Wikipedia (sv)
Swish är en mobilapplikation för överföring av pengar, lanserad i december 2012 av Getswish AB. Applikationen möjliggör snabba betalningar mellan privatpersoners bankkonton. Getswish AB startades av sex av Sveriges största banker; Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar Bank, Nordea, SEB, samt Swedbank och Sparbankerna. Under november 2013 anslöt sig Skandia och under 2014 fick även ICA-banken godkännande av bolagets styrelse. Swish är en tjänst som ägs av Getswish AB men förvaltas av Bankgirot. Banken som vill erbjuda tjänsten Swish måste först ansluta sig till Bankgirots betalsystem Betalningar i Realtid. Betalningar i realtid karakteriseras av snabbhet och tillgänglighet med förmågan att hantera sekundsnabba transaktioner dygnet runt, årets alla dagar. Betalsystemet är en öppen infrastruktur som ger banker och betalningsinstitut en plattform för att skapa egna erbjudanden.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen