Indiska soldater våldtar och mördar utan straff
För ett decennium sedan torterades en indisk kvinna till döds av maskerade indiska soldater, de sköt även mot hennes underliv för att dölja spår av våldtäkt. Ännu har ingen dömts för dådet, skriver New York Times som i en längre artikel går igenom hur statligt våld mot den indiska befolkningen länge sanktionerats.
En undersökning som gjordes av högsta domstolen i landet förra året visade att alla de sex fall av övervåld från statligt håll som granskades i själva verket var mord. Ett av fallen var en 12-årig pojke som dödades framför sina föräldrar. Ingen hade gripits i något av fallen, i stället hade en av de misstänkta poliserna fått en av Indiens finaste hedersmedaljer.
Förklaringen till att soldater och poliser inte fälls för sina brott är enligt advokater och aktivister att det finns en lag från kolonialtiden som ger dem straffrihet, även för brott som våldtäkt.