Yellen: Bättre tillväxt i USA med fler kvinnor i arbete
Ökad kvinnlig representation på den amerikanska arbetsmarknaden skulle stärka landets produktivitet och tillväxt, säger Federal Reservechefen Janet Yellen i ett uttalande under fredagskvällen. Bland kvinnor i arbetsför ålder är sysselsättningen 75 procent i USA. Motsvarande andel för män är 88 procent.
– En studie beräknade nyligen att vårt BNP skulle stiga med 5 procent om det kvinnliga deltagandet steg till samma nivå som männens, säger Yellen.
För att nå dit krävs reformer för att skapa en arbetsmarknad med mer flexibla tjänster, bättre barnomsorg och föräldraledighet, fortsätter hon.
Läs även
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen