(TT)

”Sverige klarar sig utan regering”

Tack vara den ekonomiska stabiliteten kan Sverige gå på autopilot, menar Dagens Nyheters Birgitta Forsberg i en analys. ”Är det någon gång Sverige skulle ha råd att ha en regeringskris och ett eventuellt nyval så är det nu”, skriver hon.
Det enda orosmolnet på Forsbergs budgethimmel är den gemene svenskens lust att konsumera, en drivkraft som skulle kunna hämmas av regeringskris. Hon lugnas dock av att den disponibla inkomsten väntas fortsätta öka samtidigt som bolånen är låga.
En möjligt positiv konsekvens av en budgetkonflikt är om kaoset försvagar kronan vilket skulle kunna vara ett lyft för den haltande svenska exporten.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen