Norwegians vd tjänar miljoner på strejken
Det har nu gått tio dagar sedan pilotstrejken i Norwegian bröt ut. Under den tiden har värdet på bolagets aktie stigit med fem kronor och 70 öre. Därmed är bolaget värt 150 miljoner kronor mer i dag än när strejken började, enligt NRK.
– Det finns spekulationer om att Norwegian och Ryanair kan gå samman, något som kan vara en förklaring till uppgången, säger Carnegie-analytikern Preben Rasch-Olsen.
Norwegians grundare och vd Björn Kjos äger tillsammans med sin bror och ytterligare en person aktier i bolaget som ökat i värde med närmare 70 miljoner kronor under strejken.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen