(LUCY NICHOLSON / TT NYHETSBYRÅN)

Snabbmatsanställda lämnar jobbet – kräver högre lön

Tusentals snabbmatsanställda i minst 150 städer över hela USA kommer på torsdag att avbryta arbetet och gå ut i strejk. Arbetarna kräver en minimilön på 15 dollar i timmen, motsvarande en dryg hundralapp, och rätten att bilda ett fackförbund. Det rapporterar Al Jazeera America. ”Fight for 15” är namnet på kampanjen på sajter och i sociala medier, med betydelsen 15 dollar i timmen i lön.
Terrence Wise, som jobbar på Burger King och Pizza Hut, är kampanjledare i Kansas City. Han säger till Al Jazeera America att förhoppningen är att 4 december-strejken ska bli den största hittills.
– Vi vill bli större, modigare och bättre. Vi ska visa att den här rörelsen är större än någonsin.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen