Så här är det tänkt att roboten Philae ska landa på kometen. (MEDIALIAB / ESA)

Robot ska göra historisk kometlandning

Roboten Philae ska i dag skickas ned från rymdfarkosten Rosetta för att landa på kometen 67P/Churyumov-Gerasimenko. Om det lyckas betraktas händelsen som en milstolpe, eftersom människan aldrig tidigare landat en farkost på en komet. Målet är att ta reda på mer om hur livet på jorden uppstått.
– Det är en viss spänning som är under uppbyggnad. Alla är på gott humör, och allt har gått väldigt bra hittills. Men givetvis är det nervöst, det är första gången någonsin vi landar på en komet, säger Gerhard Schwehm vid den europeiska rymdorganisationen ESA till Svenska Dagbladet.
Vid 08.35 svensk tid inleder roboten sin resa. Landningen beräknas ske runt 17-tiden i dag.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen