Suzanne Andersson-Borén, vice ordförande i Riksföreningen hepatit C, har ingen förståelse för att staten enbart bekostar behandlingen för de svårast sjuka. (PONTUS LUNDAHL / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Hepatit C-medicin dyr för landstingen – bara vissa får

Det nya läkemedlet mot hepatit C blir kostsamt för landstingen eftersom medicinen kostar 600 000 kronor per patient om året. Därför har de beslutat ett endast de svårast sjuka kan få medicinen, rapporterar Sveriges Radio Ekot.
– Det är mycket svåra diskussioner. Men vi har utgått från att det här är något som staten ska åta sig tillsammans med landstingen, äger Bettina Kashefi, chefekonom på Sveriges kommuner och landsting till kanalen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen