(TT)

Mat ska få den svenska turismen att fortsätta växa

Under årets första sex månader har turismen till Sverige ökat med tio procent. Det visar nya siffror från FN-organet UNWTO, som presenterades på världsturismdagen under lördagen.
Eva Östling, vd för besöksnäringens branschorganisation Visita, ser en del av förklaringen i att Sverige har blivit en matnation, precis som de andra skandinaviska länderna. För att fortsätta växa hoppas Östling på ytterligare matsatsningar.
– Vi måste få ett större tillskott av pengar så att vi kan konkurrera. Men också fortsätta delta med fantastiska kockar i Bocuse d'Or och ha stora idrottsevenemang.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen