Mads Gilbert är chefsläkare på sjukhuset i Tromsö. (Skärmdump: Al Arabiya)

Norska läkaren i Gaza: ”nederlag för mänskligheten”

Mads Gilbert rasar över situationen i Gaza. Till vardags är Gilbert chefsläkare för sjukhuset i Tromsö, men nu verkar han i Gaza. I en intervju med Al Arabiya konstaterar han att krisen är ett misslyckande för mänskliga rättigheter och internationell lag.
– Det här är Israels regeringsarmé med fullt stöd från USA som dödar civila kvinnor och barn i tusental, utan att stoppas av EU. De får inte ens någon kritik, inga sanktioner, inga ekonomiska straff. Om de mänskliga rättigheterna inte gäller, vart är vi då på väg, undrar Mads Gilbert.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen