Uppgifter: 140 döda efter protester i Etiopien
Minst 140 människor har dödats och många har skadats i den etiopiska regeringens räder mot demonstranter de senaste två månaderna. Det uppger människorättsgruppen Human Rights Watch.
Enligt organisationen är det den största krisen i Etiopien sedan oroligheterna när landet gick till val 2005.
Protesterna mot regimen inleddes i november då studenter motsatte sig regeringens förslag att ta över landområden i Oromiaregionen, skriver nyhetsbyrån AFP.
bakgrund
Etiopien
Wikipedia (sv)
Etiopien (amhariska: ኢትዮጵያ, ʾĪtyōṗṗyā), formellt Demokratiska förbundsrepubliken Etiopien, tidigare Abessinien, är en stat belägen på Afrikas horn i nordöstra Afrika. Angränsande länder är Djibouti, Eritrea, Kenya, Somalia, Sudan och Sydsudan. Det är Afrikas tredje folkrikaste land efter Nigeria och Egypten, och det enda landet i Afrika vid sidan om Liberia som inte koloniserats. Flera viktiga grödor har sitt ursprung i landet, bland annat kaffe och durra.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen