”Undervisa engelska istället för ryska i Ukraina”
I ett utspel som riskerar reta Ryssland vill den ukrainske presidenten Petro Porosjenko att undervisningen av ryska i landets skolor bör ersättas med engelskundervisning. Syftet är att höja landets levnadsstandard.
– Det finns ett samband mellan hur väl ett folk talar engelska och deras levnadsstandard. Så, desto bättre ukrainare talar engelska desto bättre kommer de klara sig, säger Porosjenko enligt nyhetsbyrån AFP.
Den pågående konflikten i landet bygger till stor del på motsättningarna mellan öst och väst, där Ukraina är symboliskt placerat på gränsen mellan EU och Ryssland.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen