Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Merz och Trump i går.
Merz och Trump i går. (Evan Vucci / AP)
Säkerheten i Europa

Analyser: Nu får USA:s vänner rädda sig själva

Av Sebastian Hagberg
Publicerad: 6 juni 2025
ANNONS

Friedrich Merz besök i Vita huset gick smidigare än befarat men efter mötet står det klart att USA, under Donald Trumps ledning, är helt ointresserade av Europa. Det skriver Marina Kormbacki i en analys i Der Spiegel.

”Europa måste bli självständigt. Det är det som är Friedrich Merz uppgift”, skriver hon.

Sebastian Hesse noterar i Tagesschau den trevliga tonen mellan Merz och Trump. Samtidigt stod det klart att den amerikanske presidenten ansåg sig stå över sin tyske kollega.

”Troligen gillade Trump det här mötet för att det visade på maktbalansen mellan länderna. Under den här presidenten ser USA på sina allierade som springpojkar.”

I en text i Foreign Affairs skriver Australiens tidigare premiärminister Malcolm Turnbull om hur Trump under sin andra mandatperiod stöper om den globala världsordningen. USA:s tidigare vänner söker nu andra partnerskap eftersom förtroendet är förbrukat.

”Trump har gjort att förtroendet för USA har tagit en annan form, nämligen att alla är säkra på att Washington kommer att agera hänsynslöst och använda all sin makt för att säkra sina egna intressen.”

ANNONS
Marina Kormbacki: Trump gav inte Merz så mycket uppmärksamhet (tyska)
analys · www.spiegel.de
Sebastian Hesse: Trump tycks inte så intresserad av ett handelsavtal
analys · www.tagesschau.de
Malcolm Turnbull: Trumps mål är att återindustrialisera USA
analys · www.foreignaffairs.com
Eckart Lohse: Kan Merz bli Trumps man i Europa? (tyska)
analys · www.faz.net
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Säkerheten i EuropaMalcolm TurnbullFriedrich MerzUSAEuropaDonald TrumpAnalysAmerikansk politik

Experten: Låt Sverige stå för finska försvarsnotan

Forskaren och statsvetaren Jan Kallberg menar att Sverige tillsammans med Norge och Danmark bör skapa en försvarsfond på cirka 11 miljarder kronor, pengar som ska användas till att rusta upp Finlands försvarsmakt.

I går 12.49
En finsk soldat.

Merz varnar för Putin: Får inte underskatta hotet

Europas länder får inte underskatta vilken fara Ryssland utgör. Det varnar tyske förbundskanslern Friedrich Merz för i en intervju med Bloomberg.

I går 12.11
Ryske presidenten Vladimir Putin.

Analys: Drönarattackerna i Svarta havet blottar Europas svaghet

Flera analytiker skriver det som de menar att europeiska ledare borde våga säga: Ryssland visar blottorna i Europas och Natos försvar genom drönarattackerna i Svarta havet.

16 oktober, 00.12
Illustrationsbild: Ett ryskflaggat fraktfartyg ligger på grund i Sile på den turkiska Svarta havskusten.

Natochefen efter attackerna i Svarta havet: ”Kan anpassa vår förmåga”

Nato har beredskap för att fortsätta trappa upp sin närvaro på östfronten efter drönarattackerna i Svarta havet. Det uppger Natochefen Mark Rutte efter ett möte med Rumäniens president och Bulgariens premiärminister.

15 oktober, 17.31
Mark Rutte efter att han tilldelats Westfalens fredspris den 1 oktober 2026.