Analyser: Ett möte för att undvika väpnad konflikt
Joe Biden och Xi Jinping hade tonat ner förväntningarna inför sitt möte under natten till tisdagen – och på den punkten levererade det tre och en halv timme långa videosamtalet, skriver Politicos Phelim Kine i en analys.
Mötet verkar ha haft en mycket liten påverkan på det spända läget mellan länderna, skriver Reuters.
”Ingenting i mötets transkriberingar tyder på att någon av sidorna är på väg att överge sina alltmer cementerade positioner, som har fört relationen mellan världens två största ekonomier till en historiskt instabil punkt, särskilt när det gäller frågan om Taiwan.”
Att mötet ens ägde rum kan ses som ett tecken på att USA och Kina ser den öppna fientligheten mellan länderna som potentiellt farlig, skriver BBC:s Kinakorrespondent Stephen McDonell i sin analys. Enligt honom var samtalet delvis ett försök att säkerställa att det spända läget inte urartar i en väpnad konflikt.
”Å ena sidan bör vi antagligen vara glada över att de styr bort från krig innan det kan inträffa, å andra sidan är det uppseendeväckande att de känner att det var nödvändigt.”