Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Poliser på patruller i Hongkong i januari i år.
Poliser på patruller i Hongkong i januari i år. (Billy H.C. Kwok / AP)
Politiska läget i Hongkong

Nya protester mot ny säkerhetslag i Hongkong

Av Tor Gasslander
Publicerad: 27 feb. 2024
ANNONS

Hongkong förbereder en ny uppdatering av den nationella säkerhetslag som infördes i samband med stora protester 2019. Det rapporterar AFP.

Den nya lagen har, precis som den tidigare, fått hård kritik. På söndagen protesterade aktivister i staden, något som blivit en allt ovanligare syn.

– Nationell säkerhet är viktigt för befolkningen, men den måste grundas i demokrati, frihet och rättsäkerhet, säger aktivisten Chan Po-Ying till Nyhetsbyrån.

Den nationella säkerhetslag som infördes 2019 har bland annat använts för att döma flera demokratiaktivister som deltog i det årets proteströrelse.

ANNONS
Protester har blivit allt ovanligare i Hongkong
AFP  · Ofta betalvägg
Tidigare justitieministern: Ytterligare lagstiftning kan behövas
news.rthk.hk
Nya lagen ska täppa till ”kryphål” (30 januari)
CNN
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Politiska läget i HongkongHongkongAsienKina

Ny ”lösenordslag” hotar grundläggande rättigheter

Lagen i Hongkong som ger polisen rätt att kräva lösenord till invånares datorer och mobiler inskränker grundläggande rättigheter. Det säger professorn Urania Chiu, expert på rättssystemet i Hongkong, till Reuters.

23 mars, 15.38
Arkivbild

Ny lag i Hongkong tvingar folk att lämna ut lösenord

En ny lag i Hongkong ger polisen rätt att kräva lösenord till datorer och mobiler – annars riskerar man höga böter eller långa fängelsestraff, rapporterar Hong Kong Free Press. Den nya förordningen ligger under Kinas nationella säkerhetslag, som antogs 2020 efter massiva regimkritiska protester i Hongkong.

23 mars, 15.21
Poliser i Hongkong. Arkivbild

Jimmy Lai överklagar inte fällande domen

Den hongkongbaserade mediemogulen och demokratikämpen Jimmy Lai kommer inte att överklaga sin fällande dom för brott mot den nationella säkerhetslagen, rapporterar flera medier. Jimmy Lai dömdes i december för samröre med utländska krafter och uppvigling.

6 mars, 06.20
En aktivist demonstrerar till stöd för Lai

Dom mot Jimmy Lai hävs – långt fängelsestraff kvarstår

En appellationsdomstol i Hongkong har upphävt en bedrägeridom mot mediemogulen Jimmy Lai, rapporterar flera medier.

26 februari, 07.29
En aktivist i Taiwan demonstrerar mot Jimmy Lais dom.