Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Försvarsminister Pål Jonson (M), statsminister Ulf Kristersson (M), och överbefälhavare Michael Claesson under en pressträff ombord på Visbykorvetten HMS Härnösand.
Försvarsminister Pål Jonson (M), statsminister Ulf Kristersson (M), och överbefälhavare Michael Claesson under en pressträff ombord på Visbykorvetten HMS Härnösand. (Lars Schröder/TT / TT Nyhetsbyrån)
Saabs försäljningar

Avancerat luftvärn avgörande: ”Respekterar beslutet”

Av Tomas Ekelund
Publicerad: 19 maj
ANNONS

Saab valdes bort i den svenska upphandlingen av fyra nya korvetter, en order som i stället gick till franska Naval Group.

”Vi har tagit del av regeringens besked idag om nya ytstridsfartyg till Sverige och respekterar självklart beslutet”, skriver vapenjättens presstalesperson Mattias Rådström till Affärsvärlden.

Saab uppger samtidigt att man hoppas få vara med på ett hörn av jätteaffären genom att bestycka de nya fregatterna med bolagets robotar och torpeder.

Att valet föll på Navals fregatt FDI förklaras delvis av att de är utrustade med långräckviddiga luftvärnet Aster 30, enligt DI.

– Det var en mycket central parameter, säger försvarsminister Pål Jonson (M) till tidningen.

ANNONS
Just nu upplåst för alla
Försvaret • Kontext
Sveriges pågående upprustning är den största sedan kalla kriget. Men den är inte gratis. För att ha råd tar staten hundratals miljarder i lån och ökar den svenska statsskulden.
”Saab ser fram emot en dialog med svenska myndigheter och franska Naval Group”
Affärsvärlden  · Ofta betalvägg
Möjligheten till snabb leverans vägde även in i regeringens beslut
Dagens Industri  · Ofta betalvägg
Saabs aktie bland tisdagens vinnare
TT
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Saabs försäljningarSaabFörsvarsindustriIndustri & tillverkningPål JonsonUlf KristerssonMichael Claesson

Colombia vill omförhandla jätteaffären med Saab

Colombias regering vill omförhandla det köp av 17 Gripenplan för 35 miljarder kronor som undertecknades i fjol, rapporterar Ekot. På vilket sätt framgår inte, men president Abelardo de la Espriella har sedan han tillträdde i somras sagt att han vill se över kontraktet.

2 oktober, 19.15
Arkivbild från december: Gripenplan på mässa i Bogota.

Kanadas opposition vill granska jätteaffär med Saab

Det konservativa kanadensiska oppositionspartiet kräver att landets planer på att köpa Saabs spaningsplan Global Eye genomgår dubbla granskningar, rapporterar public service-bolaget CBC News.

21 september, 19.16

Saabs Global Eye-plan.

Saab får order värd halv miljard från USA:s flotta

Försvarsbolaget Saab har fått en order värd 51,5 miljoner dollar för produktion, tekniskt stöd och reservdelar för Multi-Mode Radar.

17 september, 22.28
Soldater från den amerikanska marinen.

Nederländerna vill köpa Saabs radarplan

Nederländerna har tecknat en avsiktsförklaring med Sverige om att köpa ett exemplar av Saabs spanings- och ledningsflygplan Global Eye, skriver försvarskoncernen i ett pressmeddelande.

10 september, 08.44
Saabs spanings- och ledningsflygplan Global Eye. Pressbild.